Статистиката посочва, че 1/3 от произведената храна бива изхвърлена. Това има редица негативни последствия:

  • Остатъчната храна отива на бунищата вместо да бъде предоставена на хора в региони, където ежедневният глад е реалност.
  • Изхвърлената храна допринася към глобалното затопляне, тъй като при горене от нея се отделят парникови газове.
  • Производството на храна, която не бива консумирана коства важни ресурси като почва, вода и енергия.

За щастие, има няколко полезни съвета как да намалите вашия хранителен отпадък. Хранителната организация на обединените нации – FAOUN са изготвили 9 лесни стъпки, които да помогнат на всеки да направи промяна:

  • По-малки порции – често се случва човек да не може да прецени правилно колко би могъл да изяде. В такъв случай е по-добре да си поръчвате или сипвате по-малки порции. Винаги можете да си сложите повече, но изхвърлените остатъци генерират огромно количество отпадъци.
  • Обичайте остатъците неизядена храна – ако пък сте сготвили повече от нужното винаги можете да използвате това, за да си направите изцяло ново нещо за хапване. Аз често обичам да си правя пилешки хапки със сос, а когато ми останат недостатъчно за цяла порция, ги слагам в салата или ги запазвам за сандвич. Така не просто разнообразявате менюто си, но и пестите храна!
  • Пазарувайте разумно – добре е когато отивате на пазар да имате план за хранене през седмицата. Повечето съставки могат да се използват за няколко вида ядене, което предотвратява развалянето им. Когато си купувате гъби например, може да ги задушите и да ги комбинирате с месо, или да ги включите в сос карбонара или да ги сложите на домашна пица. Следващият път когато правите списък за пазар си мислете за комбинациите от ястия, които харесвате и избягвайте импулсивни покупки.
  • Купувайте „грозните“ плодове и зеленчуци – този съвет е един от най-интересните. Продуктите, които изглеждат леко засъхнали или са почернели, всъщност са годни за употреба. Често тези външни белези са причинени от транспорта, а не от ниско качество. Повечето хора обаче ги подминават, което значи, че в последствие магазинът ги изхвърля. Вие можете да намалите хранителният отпадък като вземете един такъв зеленчук при следващото пазаруване. Също така винаги е по-добре да купувате продукти от локалните магазинчета, зашото е по-лесно да избегнете пластмасовите опаковки.
  • Проверявайте хладилника си – добре е да имате ясна подредба в хладилника, за да не забравяте продукти, които вече сте купили. Когато нещо се развали не само причинява неприятна миризма и ви кара да си изчистите хладилника, но и генерира хранителен отпадък. Полезна подредба е покупките да се разделят на групи – месо, зеленчуци, картофи и т.н., като всяка група се поставя на различен рафт. Това е практика, която се прилага в най-добрите ресторанти, за да може сервираната храна да е винаги прясна.
  • Практикувайте FIFOfirst in first out – този термин идва от инвентаризацията в счетоводството, но е от полза и в ежедневието. Когато пазарувате по малко няколко пъти седмично е лесно да забравите за нещо, което имате, но още не сте сготвили. За това е добре винаги да оползотворявате храната, която сте купили първо. Така предотвратявате нейното разваляне и изхвърляне!
  • Разбирайте обозначенията – Храната с надпис „най-добър до“ е годна за употреба и след посочената дата. За разлика от „използвай преди“, обозначението показва срока на най-добро качество, а не на годност. Винаги проверявайте дали продуктите наистина са негодни преди да ги изхвърлите!
  • Компостирайте хранителния отпадък – за тези от вас, които имат градина или компостер това спестява много допълнителни усилия. Енергийната стойност на биоразградимите остатъци от храна е безценна за природата. Разбира се, в градска среда компостирането все още е сложно, но ако имате желание има и начин. В някой от следващите епизоди ще поговорим за това как може да започнете да компостирате.
  • Споделяйте – едно от най-сериозните последствия от хранителния отпадък е фактът, че храната не достига да тези, които се нуждаят от нея. Когато имате прекалено много от нещо е добре да го споделите с приятел или съсед. Вече съществуват приложения за споделяне на храна от супермаркети и ресторани, което е прекрасна стъпка в правилната посока и се надявам, че скоро и в България ще има нещо подобно.

Важно е да си даваме сметка точно за тези малки неща в ежедневието, които имат най-сериозен ефект. Отговорното отношение към храната е първата стъпка към намаляването на хранителния отпадък. мислейки за истинската цена на продуктите, ние можем да направим истинска промяна.

Recommended Posts